Wydrukuj to Strona

TENS

Co to jest TENS

TENS to skrót od Transcuta-neous Electrical Nerve Stimulation, co po polsku znaczy:
przezskórna elektryczna stymulacja nerwów.
Brzmi dość nieprzyjemnie, ale nie jest to nic strasznego – wręcz przeciwnie. Stymulator TENS to urządzenie wielkości telefonu komórkowego, zasilane baterią, generujące prądy impulsowe o niskich częstotliwościach (1–150 Hz).

Elektrostymulacja TENS czyli przezskórna stymulacja nerwów to sprawdzona klinicznie, nieinwazyjna,
niefarmakologiczna i co najważniejsze skuteczna metoda ograniczania dolegliwości
bólowych podczas porodu.

TENS – jak to działa

W chwili, gdy zaczyna się skurcz, rodząca naciska przycisk na stymulatorze przypominającym pilot, regulując siłę impulsu elektrycznego. Impuls ten dociera do ciała w miejscu przypięcia elektrod, wywołując efekt przeciwbólowy – zamiast skurczów kobieta odczuwa łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy elektrod.

Przeciwbólowe działanie tego urządzenia jest dwutorowe. Po pierwsze, przepływ słabego prądu zwiększa uwalnianie się w organizmie endorfin („hormonów szczęścia”), które działają jak naturalny przeciwbólowy narkotyk. Po drugie, pobudzanie prądem nerwów czuciowych częściowo blokuje przekazywanie do mózgu bodźców bólowych. Wykazano bowiem, że stymulacja nerwów czuciowych w miejscu bólu ogranicza liczbę bodźców bólowych, a w efekcie osłabia jego odczuwanie – zamiast bólu rodząca czuje mrowienie.

 Dlaczego tak się dzieje?
Chodzi o to, że komórka nerwowa potrafi przekazywać dalej tylko jeden impuls na raz (na przykład uczucie mrowienia albo uczucie bólu). O tym, który impuls przekaże dalej, decyduje jego siła. Jeżeli więc do komórki, do której dociera naturalny impuls bólowy, zostanie dostarczony sztuczny, silniejszy impuls czuciowy, to właśnie ten drugi zostanie przekazany dalej. Poza tym nerwy czuciowe są grubsze i przewodzą sygnały szybciej niż nerwy bólowe. Dlatego mózg, odbierając bodźce czuciowe, nie nadąża z przetwarzaniem bodźców bólowych i angażuje się w silniejszy bodziec.

Mówiąc innymi słowy, stymulator TENS dostarcza bodźców czuciowych, by zająć nimi system nerwowy i odwrócić jego uwagę od bodźców bólowych.

Dlaczego TENS?

Bo po prostu – mniej boli.
Bo krócej się rodzi.
Bo mięśnie, w tym mięśnie macicy, są bardziej zrelaksowane i przygotowane do porodu.
Bo jeśli korzystamy ze znieczulenia farmakologicznego to dawka jest mniejsza.
Bo mamy wpływ na ból przed, w trakcie i po porodzie.
Bo jest to skuteczne, nieinwazyjne i w 100% bezpieczne.
Bo niczym nie ryzykujesz, próbując.

Nie ma innej, równie bezpiecznej metody o potwierdzonej skuteczności działania w skali setek tysięcy kobiet rocznie.

Przezskórna stymulacja nerwów to sprawdzona klinicznie, nieinwazyjna, niefarmakologiczna i co najważniejsze skuteczna metoda ograniczania dolegliwości bólowych podczas porodu.
TENS jest stosowany w medycynie od lat siedemdziesiątych XX wieku, również na oddziałach położniczych, zastępując lub uzupełniając inne (głównie farmakologiczne) metody znieczulenia wykorzystywane przy porodzie.

01mama rodzi bez bólu 02TENS to metoda bardzo skuteczna, stymuluje naturalne, fizjologiczne mechanizmy przeciwbólowe organizmu (endorfiny i bramkowanie bólu), a jego podstawową zaletą jest brak działań ubocznych. Jest to metoda wykorzystywana powszechnie na salach porodowych na całym świecie.

W samej Wielkiej Brytanii szacuje się, że z metody tej podczas
porodu korzysta 400 000 kobiet rocznie.

W Polsce metoda ta zyskuje coraz większą popularność, z powodu swojej nieinwazyjności i niezawodności.

Zapraszamy do zapoznania się z nią.

Zapraszamy również wszystkich z terenu Warszawy i okolic, którzy nie uczestniczą w naszej Szkole Rodzenia, a chcą dowiedzieć się na czym ta metoda polega.

***

Zapraszamy Państwa na warsztaty TENS
Koszt – 80pln / os – zajęcia w grupie
Konsultacje indywidualne – 100zł

Konsultacje indywidualne TENS – Mariusz Grzybowski – tel. 510 158 021
mail – tens@domnarodzin.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Reddit
 • Live
 • Gadu-Gadu Live
 • Wykop
 • Śledzik
 • email
 • Drukuj
 • Ulubione

Permalink do tego artykułu: http://domnarodzin.pl/tens/